Fotbal pro rozvoj

Mezinárodní projekt "Fotbal pro rozvoj"

Město Ostravu a mezi ostravskými školami (SPŠ Kratochvílova, Gymnázium O. Havlové, 1st International School) si Sdružení dobrovolných aktivit INEX vybralo i naši školu Gymnázium Hladnov. V rámci projektu „Fotbal pro rozvoj“ se studenti setkali s 10 mladými lidmi z nevládní neziskové organizace MYSA, založenou v roce 1987 v hlavním městě Keni, Nairobi. Jejím smyslem je nabídnout dětem a mladým lidem možnost vlastní realizace, a to především skrze fotbal a vzdělávací programy.

Od 8. dubna začali první přípravy. V rámci školy se do projektu zapojila Mgr. Kamila Prívarová a vybraní žáci, kteří mají rádi fotbal a měli zájem setkat se mladými lidmi z odlišného prostředí – z nairobských slumů.

Organizátoři z řad žáků Kristýna Langerová 2.C a Patrik Šimíček 3.C se zúčastnili přípravného víkendu ve školícím středisku INEX v Kosteleckých Horkách u Chocně. Setkali se zde se všemi účastníky z partnerských škol jednotlivých regionů – Praha, Polička, Ostrava a Olomouc. V každém městě skupina keňských fotbalistů a fotbalistek strávila 1 týden. Všichni se podíleli na přípravě programu seminářů, fotbalového turnaje a kulturně poznávacích akcí ch. Děti z Keni hostují po celý týden pobytu v rodinách, a tak bylo nutné zajistit rodiny, které byly ochotny se na projektu tímto podílet. Za naši školu se zajištění zázemí pro Keňany uvolili rodiče žáků z 2.C od Doroty Moštíkové, Gabriely Matznerové a Ladislava Máchy. Pan Šimíček se podílel na organizaci a zajišťování prohlídky ČEZ Arény (rodič Patrika Šimíčka z 3.C).

Pro Ostravu byl stanoven termín 11. – 15. června 2011. V neděli se od 13 hodin na hřišti FC Ostrava-Jih konal fotbalový turnaj, kterého se zúčastnilo 8 týmů – tým z Keni, tým divadelních herců z ostravských divadel, tým SVČ Ostrava-Jih a fotbalisté Baníku Ostrava Radek Bolf a Milan Fridrich a finalistky České miss 2011, 4 týmy ostravských středních škol , tým žen SK Brušperk. V doprovodném programu si návštěvníci mohly užít bubnování, africký tanec, malování na obličej, pletení copánků atd., celý turnaj komentoval herec Polák a střídaly se koncerty kapel.

Během týdne se studenti společně s Keňany zúčastnili seminářů o globální rozvojové problematice, workshopů afrických tanců, navštívili trénink družstva žen Baníku Ostrava a společně si zatrénovali, prohlédli si ČEZ Arénu, zázemí hokejistů Vítkovic, nesměla chybět návštěva proslulé Stodolní ulice a Hornického muzeua na Landeku. Program byl pro studenty náročný, ale také poučný a určitě si uvědomili, že jsou rádi za to, v jakém prostředí vyrůstají a mohou se vzdělávat.

Mgr. Kamila Prívarová

Projekt fotbal pro rozvoj

Habari – to byla první věc, kterou jsme se při setkání s našimi keňskými kamarády naučili. Nebyl den, kdy bychom se nedivili jejich návykům. 5 špekáčků, rohlík s marmeládou, mléko a čaj patřilo k jejich každodenní stravě. Jelikož voda pro ně není každodenní samozřejmostí , hodinovému koupání jsme se nemohli divit. K podivným dívčím praktikám patřil i 2-hodinový taneční rituál, proto jsme se neostýchali vzít je na naši vyhlášenou Stodolní, kde byli ve svém živlu. K dalším jejim aktivitám patřil také fotbal a byli jsme velmi rádi, že jsme měli tu možnost potrénovat si s nimi. Byl to týden, který jsme si všichni velmi užili a díky tomuto projektu se nám zcela úplně změnil pohled na náš život a nyní víme, že vše, co pro nás bylo doposud normální věcí, je nyní věcí přepychovou a že, i když si to většina lidí nechce připustit, Češi žijí v naprostém luxusu oproti tomu, co nám vykládali naši keňští kamarádi.

Proto jsme moc vděční tomuto projektu a pokud se tato akce bude konat i příští rok, rádi se toho znovu zúčastníme, protože je to jedinečná příležitost poznat jinou kulturu a zdokonalit se v anglickém jazyce a tato příležitost se Vám může naskytnou třeba jen 1 za život.

Dorota Moštíková, Ladislav Mácha a Gabriela Matznerová 2.C

Fotogalerie 

Hladnov Cup

V sobotu 4.6.2011 se konal již tradiční turnaj ve fotbale Hladnov Cup, který se poprvé ve své historii konal na Gymnáziu Hladnov.

Fotogalerie
 

Exkurze do Muzea Sigmunda Freuda

Předmětová komise německého jazyka pořádala 6. 4. 2011 exkurzi do Muzea Sigmunda Freuda. Žáci čtvrtých a třetích ročníků navštívili rodný dům slavného vědce a prohlédli si městskou památkovou rezervaci Příbor.

Fotogalerie
 

Krajské kolo recitační soutěže Wolkrův Prostějov.

Anastázie Klemensová ze třídy 6.O zvítězila v krajském kole recitační soutěže Wolkrův Prostějov (27.3.) a postupuje do celostátního kola.

Gratulujeme!

Okresní kolo zeměpisné olympiády

Dne 17. března 2011 proběhlo ve SVČ na Ostrčilově ulici okresní kolo zeměpisné olympiády. Naši školu reprezentovali Mikuláš Halás ze třídy 2.S a Ondřej Šimša z 6.S. Ve velmi silné konkurenci se naši zástupci neztratili a úspěšně reprezentovali naši školu.

Krajské kolo olympiády německého jazyka

Dne 14. března 2011 proběhlo ve SVČ na Ostrčilově ulici krajské kolo olympiády německého jazyka. Naši školu reprezentovala Nadja Hofer ze třídy 2.C a získala ve velké konkurenci kategorie III.B 2.místo. Blahopřejeme a přejeme další úspěchy.

Mgr. N.Teclová.